Jaka jest różnica między przychodem a dochodem?
Wiele osób niezwiązanych z finansami i prowadzeniem własnej działalności myli dochód z przychodem, bądź pojęć tych używa zamiennie. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ terminy te, choć są spokrewnione, różni bardzo dużo. Rozróżnienie ich jest podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek działalności.
Czym jest przychód?
Terminem przychód określamy wszystkie środki finansowe wpływające na poczet prowadzonej działalności. Jeszcze dokładniej precyzuje to Biuro Rachunkowe B&N Bydgoszcz, określając przychodem wszystkie środki będące podstawą do wyliczenia opodatkowania. Niezależnie od tego, czy działalność zajmuje się handlem, czy usługami, wszystkie wpływy do kasy lub na konto, stanowią podstawę do naliczenia podatku dochodowego. Zanim przychód zostanie opodatkowany, istotne stają się również koszty jego uzyskania.
Czym jest koszt uzyskania przychodu?
By działalność mogła osiągnąć jakikolwiek przychód, niezbędne jest poniesienie pewnych wydatków. By móc uznać je za koszty przychodu, muszą spełnić konkretne warunki:
- są powiązane z prowadzoną działalnością,
- poniesione zostały do osiągnięcia przychodu, by zabezpieczyć lub zachować jego źródło,
- zostały właściwie udokumentowane,
- nie są powiązane z wydatkami mającymi charakter osobisty dla prowadzącego działalność.
Po wyliczeniu kosztów uzyskania przychodu przejść można do liczenia zobowiązania podatkowego. Dopiero po wyliczeniu i opłaceniu podatku dochodowego można określić dokładnie, jaki jest rzeczywisty dochód.
Czym jest dochód?
Pojęcie dochód domyśle używane jest wobec kwoty, która pozostaje po odliczeniu od przychodu wszystkich kosztów jego uzyskania oraz należnego podatku dochodowego. Jest to jednak znaczny skrót myślowy, ponieważ rozróżniamy dwa rodzaje dochodu:
- Dochód Brutto,
- Dochód Netto.
Dochód Brutto jest kwotą uwzględniającą przychód, pomniejszony o wszystkie koszty jego uzyskania. To właśnie ta kwota jest podstawą wyliczenia podatku dochodowego.
Dochód Netto jest to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, oraz należny podatek dochodowy. Jest to kwota domyślnie rozumiana jako właściwy dochód działalności gospodarczej, ponieważ stanowi realną gotówkę dostępną osobie prowadzącą działalność.
Czy dochód może być ujemny?
W tym wypadku mowa jest nie tyle o dochodzie ujemnym, co o stracie. Sytuacja ta ma miejsce, gdy po podliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że są one wyższe od osiągniętego przychodu. Sytuacje takie wcale nie są rzadkie, ponieważ wiele działalności na początku generuje straty, zanim wyrobi swoją pozycję na rynku, a inwestycja zacznie się zwracać. W takiej sytuacji postawa opodatkowania jest ujemna, więc nie ma konieczności opłacania podatku dochodowego.
Czemu istotne jest dokładne prowadzenie księgowości?
By uniknąć wszelkiego rodzaju nieporozumień oraz konieczności dokonywania korekt podatkowych, niezbędne jest prowadzenie księgowości z dużą dbałością. Zawsze warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy biur rachunkowych, które pozwolą uniknąć pomyłek przy wyliczaniu kosztów uzyskania przychodu.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Firma w Internecie — jak ją wprowadzić? Poradnik
-
Jaka jest różnica między przychodem a dochodem?
-
Jak sprawdzić wartość rynkową swojego samochodu?
-
Czy opony wielosezonowe są bezpieczne?
-
Podpowiadamy co zrobić, kiedy auto nie nadaje się już do naprawy
Najnowsze wpisy:
-
Zamień złom na gotówkę: jak zarobić na starych przedmiotach?
-
Ile kosztuje holowanie samochodu / tira w 2024 roku?
-
Czy opony wielosezonowe są bezpieczne?
-
Jak sprawdzić wartość rynkową swojego samochodu?
-
Jaka jest różnica między przychodem a dochodem?